Gradovi i općine prijatelji djece

Gradovi prijatelji djece (Child Friendly Cities) globalna je UNICEF-ova inicijativa, pokrenuta 1996. godine u cilju stvaranja gradova po mjeri djece, jer je upravo blagostanje djece važan pokazatelj zdravog okruženja, demokratskog društva i dobrog upravljanja.

U Hrvatskoj je akcija pokrenuta u sklopu Saveza društava Naša djeca početkom 1999. godine pod pokroviteljstvom UNICEF-a, koji je osigurao sredstva za njezino pokretanje.

Akcija je službeno prihvaćena 20. studenog iste godine na svečanom skupu povodom obilježavanja desetogodišnjice Konvencije o pravima djeteta.

Od tada akciju provodi Središnji koordinacijski odbor Akcije „Gradovi i općine – prijatelji djece”, koji čine predstavnici Saveza društava Naša djeca Hrvatske i Hrvatskog društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju.

>> Konvencija o pravima djeteta

Updated: 16 siječnja 2016