UNICEF-ov nastup na Interliberu u znaku izbjegličke krize

Zagreb, 10. studenog 2015.

Ovogodišnji nastup na Interliberu na Zagrebačkom velesajmu (10. – 15. studenoga) UNICEF je posvetio aktivnostima za djecu izbjeglice i migrante, koje provodi u Hrvatskoj, ali i u drugim tranzitnim zemljama.

Nastup na štandu zamijenit će krizni šator, poput onog koji u prihvatnim centrima za izbjeglice i migrante UNICEF podiže kako bi djeci osigurao mjesto za igru, kroz koju im pruža psihosocijalnu pomoć. U takvom je šatoru UNICEF lani organizirao i aktivnosti za djecu u poplavljenim područjima.
UNICEF se širom svijeta brine o tome da djeca uslijed sukoba, elementarnih nepogoda i drugih kriznih situacija ne propuštaju obrazovanje i igru, pa se u takvim šatorima održava i nastava, organiziraju se igraonice, distribuira humanitarna pomoć i slično.

Uz šator, posjetitelji će moći razgledati i izložbu fotografija snimljenih od početka izbjegličke krize u Hrvatskoj te crteže djece koja su neko vrijeme boravila u UNICEF-ovim mjestima za igru. Fotografije prikazuju UNICEF-ovo djelovanje u izbjegličkoj krizi − od pružanja pomoći majkama i najmlađoj djeci u Centru za mame i bebe, preko organiziranja rekreativnih aktivnosti za djecu pa sve do podrške djeci s teškoćama u razvoju.

U šatoru se mogu razgledati „škola u kutiji” − komplet školskog pribora za nastavu u kriznim uvjetima, „vrtić u kutiji” − komplet s didaktičkim igračkama koji zamjenjuje vrtićku opremu za djecu u prihvatnim centrima tijekom humanitarnih kriza, liječnički kompleti, mreže protiv komaraca i ostala oprema koju UNICEF dostavlja na krizna žarišta kako bi pomogao djeci i njihovim obiteljima.

Prema UNICEF-ovim podacima o izbjegličkoj i migrantskoj krizi u Europi, do sada je u 2015. godini svaki četvrti tražitelj azila u Europi bilo dijete. Na temelju dostupnih podataka procjenjuje se da je više od 12 000 djece bez pratnje u 2015. godini ušlo u Europu.
UNICEF procjenjuje da će u sljedećih šest mjeseci u Europi 320 000 izbjeglih žena i djece trebati pomoć. Posjetitelji Interlibera imat će jedinstvenu priliku upoznati se s jednom od najvećih humanitarnih kriza novijeg vremena, u kojoj UNICEF zajedno s partnerima na terenu svakoga dana pruža pomoć djeci i njihovim obiteljima na putu.

UNICEF-ov šator smješten je u paviljonu 6.

Updated: 31 prosinca 2015