Muzej realnosti

Radno vrijeme:
1.12.         od 12 do 22 sata
2.-11.12.  od 9 do 22 sata

Ulaz je slobodan za sve posjetitelje.

Eksponatom Foto: ©Goga/UNICEFEksponatom "Čekajući obitelj" posjetitelji su se našli licem u lice s 554 lutke Seka i Braco koje predstavljaju djecu bez odgovarajuće obiteljske skrbi koja u ustanovama čekaju obitelj. Lutke su plod unikatne ručne izrade volonterka i volontera iz domova za starije i nemoćne osobe te gerontoloških centara sa zagrebačkog područja i iz Slovenije.

Prolaz kroz stvarnost djetinjstva u Tunelu Grič

Posjetitelje UNICEF-ova Muzeja realnosti 2018. dočekalo je posebno izdanje ovog popularnog koncepta. Nakon tri godine održavanja u Muzeju iluzija, UNICEF-ov Muzej realnosti od 1. do 11. prosinca pretvorio je Tunel Grič u prolaz kroz stvarnost u kojem svatko može biti dio promjene.

U sklopu programa Adventa u Zagrebu Muzej realnosti prvi je put gostovao u poznatom zagrebačkom tunelu, gdje je prikazana jedinstvena interaktivna priča.

Putem instalacija, virtualne stvarnosti te „živih eksponata”, postav Muzeja približio je posjetiteljima različite doživljaje stvarnosti života djece u Hrvatskoj i svijetu.

Brojne i različite obitelji iskoristile su priliku za fotografiranje u okviru za sretno djetinjstvo. Foto: ©Goga/UNICEFBrojne i različite obitelji iskoristile su priliku za fotografiranje u okviru za sretno djetinjstvo.

Najvrjednija stvar na svijetu nije stvar – poruka je izdanja Muzeja realnosti 2018., koja nas je podsjetila da ono najvrjednije što imamo u životu nije materijalno.

U životima većine ljudi ono najvrjednije je obitelj, koju čine ljudi koji su uz nas i koji nam pružaju podršku, sigurnost i ljubav.

Na ulazu u Muzej realnosti u Tunelu Grič posjetitelje su dočekali prozori toplog obiteljskog doma koji zaslužuje svako dijete. Foto: ©Goga/UNICEFNa ulazu u Muzej realnosti u Tunelu Grič posjetitelje su dočekali prozori toplog obiteljskog doma koji zaslužuje svako dijete.

Obiteljske stvarnosti u kojima djeca žive različite su, ovisno o mjestu rođenja i okolnostima u kojima odrastaju – dok se većina djece rađaju i odrastaju u svojoj biološkoj obitelji, druga djeca obitelj stječu kroz razne životne situacije.

Odrasli i dječji posjetitelji zabilježili su u knjigama dojmova što za njih znači obitelj i koliku važnost ima u njihovim životima. Foto: ©Goga/UNICEFOdrasli i dječji posjetitelji zabilježili su u knjigama dojmova što za njih znači obitelj i koliku važnost ima u njihovim životima.

Što obitelj znači djetetu koje živi bez svojih bioloških roditelja ili djetetu koje odrasta u instituciji, u siromaštvu ili kao izbjeglica…? Što obitelj znači udomljenom djetetu? Po čemu su sve obitelji iste?

Foto: ©Goga/UNICEF

Šetnjom kroz tunel stvarnosti posjetitelji su bili pozvani upoznati obične i neobične obiteljske priče, doznati što to povezuje obitelji iz Kaštela i Bangladeša te kako su povezane s onima iz Nepala.

Foto: ©Goga/UNICEF

Posjetitelji su mogli prelistati album beskonačne obitelji, podsjetititi se na prave vrijednosti u životu i biti dijelom promjene nabolje.

U nesvakidašnjem „dnevnom boravku” svakoga dana posjetitelje su čekali drugačiji „živi eksponati” – udomitelji djece iz raznih dijelova Hrvatske. Posjetitelji su ondje iz prve ruke mogli doživjeti njihove obiteljske priče i saznati sve o udomiteljstvu Foto: ©Goga/UNICEFU nesvakidašnjem „dnevnom boravku” svakoga dana posjetitelje su čekali drugačiji „živi eksponati” – udomitelji djece iz raznih dijelova Hrvatske. Posjetitelji su ondje iz prve ruke mogli doživjeti njihove obiteljske priče i saznati sve o udomiteljstvu

„Muzej realnosti je tijekom protekle tri godine bio iznimno dobro prihvaćen, a posjetitelji pokazuju da su spremni povezati se s tuđim životnim pričama te kroz ta nova iskustva zajedno s nama mijenjati stvarnost djece. Četvrta je godina posebna jer Muzej izlazi u popularni zagrebački tunel, čime će se još više približiti građanima.

Zatvaranje Muzeja realnosti i rođendan UNICEF-a 11. prosinca obilježile su simboličnom prodajom lutaka UNICEF-ove ambasadorice dobre volje Bojana Gregorić Vejzović i Maja Vučić te novoimenovana ambasadorica Mirna Medaković Stepinac. Sredstva prikupljena Foto: ©Goga/UNICEFZatvaranje Muzeja realnosti i rođendan UNICEF-a 11. prosinca obilježile su simboličnom prodajom lutaka UNICEF-ove ambasadorice dobre volje Bojana Gregorić Vejzović i Maja Vučić te novoimenovana ambasadorica Mirna Medaković Stepinac. Sredstva prikupljena "udomljavanjem" lutaka namijenjena su podršci UNICEF-ovu radu na osiguravanju odgovarajuće obiteljske skrbi za svako dijete.

Ove nas godine Muzej podsjeća na ono najvrjednije što imamo – našu obitelj. Mnoga djeca u Hrvatskoj još uvijek čekaju na svoje obitelji i zato vas pozivamo da posjetite Muzej, doživite nešto novo i pomognete promijeniti njihove stvarnosti”, poručila je Đurđica Ivković, v.d. predstojnice Ureda UNICEF-a u Hrvatskoj.

Foto: ©Goga/UNICEF

Upali svjetlo za djecu koja čekaju obitelj

Svi posjetitelji koji su tijekom posjeta „upalili svjetlo” u Tunelu Grič podržali su UNICEF-ovu kampanju Svako dijete treba obitelj i tako pomogli osigurati udomiteljsku skrb za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi.

UNICEF-ove ambasadorice dobre volje Bojana Gregorić Vejzović, Mirna Medaković Stepinac i Maja Vučić. [articleImage order="9"]UNICEF-ove ambasadorice dobre volje Bojana Gregorić Vejzović, Mirna Medaković Stepinac i Maja Vučić.

Muzej realnosti 2018. održan je u sklopu Adventa u Zagrebu, u suradnji s Turističkom zajednicom grada Zagreba. Sponzori Muzeja realnosti bili su IKEA, Monri Payments i Bauhaus.

Muzej realnosti
Tunel Grič, Zagreb
Radno vrijeme:
1.12.         od 12 do 22 sata
2.-11.12.  od 9 do 22 sata

Ulaz je slobodan za sve posjetitelje.

Novosti pratite na UNICEF-ovu Facebook eventu.

Ukoliko želite biti obavješteni o novim UNICEF publikacijama, molimo Vas da se prijavite na našu mail listu.

Preskoči ovaj korak
Updated: 12 studenoga 2018