Svijet u rukama djece na jedan dan

Zamjenom uloga djece i odraslih obilježen Svjetski dan djece

Foto: ©UNICEF

UNICEF je 20. studenog 2018. pod sloganom #GoBlue diljem svijeta obilježio Svjetski dan djece, dan djelovanja „djece za djecu” kada podižemo svijest javnosti o važnosti zaštite dobrobiti milijuna djece, čija se prava svijet obvezao ispuniti Konvencijom o pravima djeteta 20. studenog 1989. godine. Na tu obljetnicu UNICEF je, među brojnim akivnostima, s partnerima priredio zamjenu uloga djece i odraslih, kako bi djeca imala priliku glasnije izraziti svoje potrebe i ideje za izgradnju boljeg svijeta.

Djeca i mladi na zasjedanju Parlamenta mladih u Bruxellesu pod predsjedanjem predsjednika Europskog parlamenta Antonija Tajanija Foto: © Alexis Haulot/EUDjeca i mladi na zasjedanju Parlamenta mladih u Bruxellesu pod predsjedanjem predsjednika Europskog parlamenta Antonija Tajanija
Foto: © Alexis Haulot/EU

Tako su se mladi korisnici Centra za pružanje usluga u zajednici Split u obilježavanje Svjetskog dana djece uključili u svojoj ustanovi, ali i izvan granica Hrvatske. Na jedan dan su preuzeli dužnosti ravnatelja, voditelja, odgajatelja i tehničkog osoblja, a potom su odraslima predstavili prijedloge za poboljšanje života djece, uključujući djece u njihovu položaju. Dvoje mladih korisnika splitskog centra je od 18. do 20. studenog u Bruxellesu u društvu 800 djece i mladih iz cijele Europe predstavljalo Hrvatsku na posebnoj sjednici Europskog parlamenta pod predsjedanjem Antonija Tajanija. Hrvatski „mladi zastupnici” pomogli su u razvoju deset prijedloga za bolju budućnost djece i mladih u Europi, a s hrvatskim zastupnikom u Europskom parlamentu Jozom Radošem razgovarali o promjenama za poboljšanje života djece u Hrvatskoj. Na kraju su mladi sudionici iz Hrvatske sudjelovali i na obilježavanju 70. godišnjice donošenja Opće deklaracije o pravima čovjeka s visokim dužnosnicima (Federica Mogherini, Charlotte Petri Gornitzka, Filippo Grandi, Michelle Bachelet i dr.).

Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić postala je na jedan dan dijete u udomiteljskoj obitelji Britvec u Bakru Foto: © HRyznar/UNICEFMinistrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić postala je na jedan dan dijete u udomiteljskoj obitelji Britvec u Bakru

U Hrvatskoj, ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić sudjelovala je u obilježavanju Svjetskog dana djece provevši jedan dan u ulozi djeteta u udomiteljskoj obitelji Britvec u Bakru. Cilj je akcije održane u suradnji s MDOMSP-om i Centrom za pružanje usluga u zajednici „Izvor” u Selcu bio približiti svakodnevicu djeteta bez odgovarajuće obiteljske skrbi donositeljima odluka s utjecajem na njihove živote.

Djeca su povodom Svjetskog dana djece preuzela sjedište tvrtke Hrvatske vode u Zagrebu radi neodgodivih telefonskih poziva Foto: © Hrvatske vodeDjeca su povodom Svjetskog dana djece preuzela sjedište tvrtke Hrvatske vode u Zagrebu radi neodgodivih telefonskih poziva

Svjetski dan djece su obilježile i hrvatske tvrtke Bina Istra, Valamar, Hrvatske vode i Končar-Inženjering za energetiku i transporti, koje su na UNICEF-ov prijedlog djeci i mladima omogućile osobni uvid u poslovni svijet te priliku da kažu kako misle da tvrtke mogu učiniti svijet boljim mjestom za djecu.

U tvrtki Končar-Inženjering za energetiku i transporti djeca su naučila koristiti se uređajima za virtualnu stvarnost za održavanje transformatorskih stanica Foto: © Končar-Inženjering za energetiku i transportiU tvrtki Končar-Inženjering za energetiku i transporti djeca su naučila koristiti se uređajima za virtualnu stvarnost za održavanje transformatorskih stanica
Foto: © Hrvatske vode

U povodu obilježavanja Svjetskog dan djece, UNICEF u cijelom svijetu poziva djecu stariju od 13 godina i odrasle da potpišu peticiju kojom će pozvati svjetske lidere da učine više kako bi osigurali da prava svakog djeteta budu ispunjena. Uključite se u stvaranje boljeg svijeta za djecu i potpišite peticiju na: https://www.unicef.org/world-childrens-day#petition

Updated: 22 studenoga 2018